معرفی رشته علوم و مهندسی محیط زیست گرایش ارزیابی و آمایش سرزمین

معرفی رشته علوم و مهندسی محیط زیست - ارزیابی و آمایش سرزمین

رشته محیط زیست یکی از رشته های تخصصی علوم منابع طبیعی است و یک رشته چند بخشی یا بین رشته‌ای است که آمیخته‌ای از علوم  اکولوژی،  بیولوژی ، فیزیک، شیمی و جغرافیا می‌باشد. کارشناسان منابع طبیعی با ایجاد تعادل بین دو عامل منابع خدادادی و نیروی انسانی، عامل مهمی در حفظ وگسترش منابع طبیعی هستند. این گرایش تلاش می‌کند تا با ارائه دانش و آگاهی‌های لازم درباره اکولوژی حیات وحش، اکولوژی دریاها، نحوه آلودگی محیط‌زیست، نحوه طراحی پارک‌های ملی و جنگلی و ... به حمایت و حفاظت از محیط‌زیست و حل مشکلات زیست‌ محیطی بپردازد و بین محیط انسان و محیط فراشهری مثل مرتع، جنگل و ... پل بزند و زندگی بهتری رابرای خود و آیندگان فراهم سازد.


هدف

هدف از این رشته، تربیت نیرو های متخصصی است که با کسب دانش و فناوری های تخصصی بتوانند در زمینه های آموزشی، پژوهشی، بهره برداری پایدار از محیط زیست کشور و همچنین امر اجرایی محیط زیست جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی فعالیت نمایند و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند.


موقعیت های شغلی :

فارغ‌التحصیلان مهندسی محیط زیست با توجه به علاقه و مهارت خود، توانائی اشتغال در پروژه‌های ارزیابی اثرات زیست محیطی ، شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی، آلودگی‌های محیط زیست ، بهداشت و ایمنی محیط زیست و ... را به عنوان پیمانکار، مشاور خواهند داشت.


ارگانهای مرتبط جهت اشتغال:

سازمان حفاظت محیط زیست- ادارات جهاد کشاورزی - آموزش و پرورش- شهرداری و فرمانداری - منابع طبیعی- هواشناسی - جنگل بانی- راه و ترابری- مسکن و شهرسازی- شرکت نفت- شرکت لوله سازی -  شرکت ملی حفاری - اداره و آزمایشگاه های آب و فاضلاب- کارخانجات صنایع غذایی.