ضوابط ثبت نام اتباع غیر ایرانی در فراگیر پیام نور

شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع غیر ایرانی:

داوطلبان شرکت کننده اتباع غیرایرانی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون، باید دارای شرایط ذیل بوده و بند 16 مربوط به ملیت را در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، علامت گذاری نمایند.

1. کلیه متقاضیان تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی مشمول شرایط و ضوابط شیوهنامه ثبت نام دانشجویان غیرایرانی می باشند.

2. کلیه متقاضیان تحصیل غیرایرانی ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچهی راهنمای آزمون و رعایت مقررات و ضوابط پذیرش بوده و در صورت عدم احراز شرایط مندرج، هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه و قوانین، پذیرفته نیست.

3. فقط اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی و نیز دارندگان مدرک تحصیلی قبلی از جمهوری اسلامی ایران، مجاز به شرکت در آزمون مربوطه میباشند و در صورت شرکت اتباع غیرایرانی مقیم سایر کشورها، پذیرش آنان لغو می گردد.

4. ثبت نام اتباع مذکور در آزمون دوره دانش پذیری، منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می باشد:

1-4. گذرنامه که دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه مجوز اقامت.

 آن دسته از گذرنامه هایی که بر اساس طرح ساماندهی اتباع غیر ایرانی صادر گردیده و به صورت سه ماهه تمدید روادید میشوند امکان شرکت در آزمون را طبق ضوابط دارند. ((اقامت ایشان با معرفی از دفاتر کفالت به امور کنسولی اداره کل، سالانه تمدید می گردد و در ضمن پذیرفته شدگان موظف به ارائه تعهد رسمی مبنی بر بازگشت به کشور متبوع پس از اتمام دوره تحصیل، به دانشگاه محل تحصیل می باشند)).

2-4. دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

3-4. کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در همان سال، صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.

4-4. آخرین کارت آمایش صادره از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.

تبصره: پذیرش و ثبت نام اولیه متقاضیان تحصیل فرزندان طلاب مرکز جامعه المصطفی (ص) العالمیه بر اساس گذرنامه و اقامت صادره آن مرکز بلامانع بوده و ثبت نام قطعی و ادامه تحصیل آنان منوط به دریافت گذرنامه و روادید تحصیلی و اقامت قانونی می باشد.

 دانش آموختگان از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران، در صورت دارا بودن شرایط لازم و نداشتن منع قانونی، می توانند در مقاطع بالاتر در رشته های تحصیلی مصوب ادامه تحصیل دهند.

ثبت نام پذیرفته شدگان غیرایرانی و اجرای روند امور کنسولی آنان بر اساس مفاد شیوه نامه ثبتنام و پذیرش شدگان غیرایرانی انجام می پذیرد. لذا به استثنای دارندگان دفترچه  پناهندگی سیاسی، ثبتنام قطعی و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان در دانشگاه منوط به انجام تشریفات ق انونی خروج از کشور و دریافت گذرنامه و روادید تحصیلی معتبر می باشد.

5. چنانچه پذیرفته شدگان در هنگام ثبت نام اولیه آزمون گزینه اتباع غیرایرانی را علامت نزده باشند، پذیرش آنان لغو می گردد.

6. تحصیل متقاضیان شاغل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی و یا مراکز جامعه المصطفی (ص) العالمیه و دانشگاه اهل بیت علیهم السلام به صورت همزمان با دانشگاه پیام نور، ممنوع می باشد.

7. متقاضیان تحصیل اتباع غیرایرانی، مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیرایرانی نمیباشند و در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در کدرشته مناطق غیرمجاز (ممنوعه)، قبولی و پذیرش آنان در آزمون ورودی همان سال «لغو» می گردد و مراکز پیام نور از پذیرش این دسته از متقاضیان معذور خواهند بود.

فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای تحصیل اتباع غیر ایرانی و نیز رشته های خاص و غیرمجاز، در جدول شماره 7 و یا سایت سازمان سنجش آموزش کشور درج و قابل دسترسی می باشد.

8. پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته های خاص و غیرمجاز (مندرج در جدول شماره 8) اکیدأ ممنوع می باشد.

فهرست این رشته ها، در جدول شماره 8 و یا سایت سازمان سنجش آموزش کشور درج و قابل دسترسی می باشد.

9. متقاضیان تحصیل همانند پذیرش شدگان ایرانی تابع ضوابط و مقررات آموزشی و دانشجویی مرکز آموزشی محل قبولی خود خواهند بود.

10. حداکثر مدت تحصیل مجاز در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته برای پذیرفته شدگان غیرایرانی 3 سال می باشد.

11. شرط معدل برای شرکت متقاضیان تحصیل غیرایرانی در دورههای تحصیلات تکمیلی فراگیر دانشگاه پیام نور حذف گردید.

12. در صورت مغایرت شرایط پذیرش و ثبتنام متقاضیان تحصیل با مقررات و ضوابط شیوه نامه در هر مرحله از ثبتنام و تحصیل با ت أیید و تشخیص اداره کل دانشجویان غیرایرانی از ادامه پذیرش و تحصیل متقاضی جلوگیری بعمل می آید.

13. جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی در خصوص صدور مجوز اقامت برای خانواده متقاضیان تحصیل (به استثنای همسر و فرزندان مقیم دانشجویان مرد) ندارد.

14. متقاضیان تحصیل غیرایرانی در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار مجاز به تحصیل بوده و تکرار مقطع تحصیلی در دورههای روزانه، شبانه، پیام نور فراگیر، جامع علمی کاربردی، بدون آزمون و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مؤسسات آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران ممنوع میباشد و چنانچه در حین تحصیل متقاضیان تحصیل ورودی آزمون دوره فراگیر، محرز گردد که دانشجو دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری بوده و مجددأ با شرکت در آزمون، در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل ایشان ممانعت بعمل آمده و اخراج محسوب می گردد. دانشگاه محل قبولی داوطلبان در این خصوص ملزم به دریافت تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت نام اولیه هستند.

15. جمهوری اسلامی ایران تعهدی نسبت به ادامه اقامت دانش آموختگان خارجی ندارد و اتباع مذکور باید پس از تحصیل به کشور متبوع خویش باز گردند.

16. تغییر رشته تحصیلی به رشته غیر مرتبط برای پذیرفته شدگان غیر ایرانی، پس از اشتغال به تحصیل در صورت گذراندن بالاتر از دو نیمسال تحصیلی ممنوع است.

17. دانشجویان غیرایرانی به دلیل تابعیت غیر ایرانی مشمول قانون نظام وظیفه نمی باشند.

18. پذیرفته شدگان نهایی در هنگام ثبت نام و تبدیل وضعیت به دانشجویی ملزم به دریافت گذرنامه، روادید تحصیلی و اقامت دانشجویی می باشند.

19. کلیه اتباع غیرایرانی متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 ، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده لازم است در زمان ثبت نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور و ورود به لینک مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ که پس از تکمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یک کد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد که داوطلب می بایست این کد را دقیقاً در محل مخصوصی که در بند 16 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، پیش بینی شده است درج نمایند.

 


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه پیام نور و مشاوره تخصصی رشته های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با کارشناسان آموزش تماس حاصل نمایید.
ساعت تماس از ساعت 9 صبح الی 17 و از طریق تلفن روابط عمومی به شماره 02128426757 می باشد.