راهنمای انتخاب واحدهای دانشگاهی

توضیحات مهم مربوط به انتخاب کد رشته محل انتخابی دانش‌پذیران (نوبت بیستم)

1- برای ثبت‌نام آزمون پیام نور به سایت sanjesh.org مراجعه نموده و از لینک مربوطه اقدام به دریافت دفترچه و تهیه کد ثبت‌نام نمایید. سپس برگه مشخصات مندرج در پشت این صفحه را با توجه به مطالب زیر و توضیحات داخل دفترچه پر کرده و اقدام به ثبت‌نام اینترنتی نمایید.

2- هر دانش​پذیر می​تواند حداقل 1 و حداکثر 20 (در صورت وجود) کد رشته محل را فقط از یک رشته ـ گرایش امتحانی انتخاب نماید.

به ​طور مثال چنانچه داوطلب رشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی با کد رشته امتحانی 1064 را انتخاب نماید، باید تمام انتخاب ​های خود را که شامل چند کد رشته محل می​ باشد، فقط از رشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی انتخاب نماید و داوطلب مجاز به انتخاب کد رشته محل​ های دیگر گرایش​ های مدیریت بازرگانی مانند بازرگانی بین ​المللی، بازرگانی داخلی و ... نمی​باشد. این توضیح برای همه رشته​ هایی که شامل گرایش​ های مختلف می​ باشد، صادق است.

3- به دلایل مهم زیر انتخاب کد رشته محل شهرستان​ها را از دست ندهید:

الف. ثبت​نام اولیه و انتخاب واحد بعد از پذیرش به​صورت الکترونیکی یا اینترنتی صورت می​پذیرد.

ب. دانشجو می​تواند دروس ارائه شده در هر ترم را به​صورت عادی، خودخوان و یا الکترونیکی انتخاب نماید.

در صورت انتخاب درس به​صورت خودخوان دانشجو ملزم به رفتن کلاس درس نمی​باشد و موظف است منابع و کتب دروس انتخابی را که از سوی سایت دانشگاه پیام نور در هر نیمسال معرفی می​گردد، شخصاً مطالعه کرده و سپس در امتحانات پایانی شرکت نماید. نمره ورقه پایان ترم دانشجو از 12 محاسبه شده و سیستم جامع گلستان دانشگاه پیام نور نمره ورقه دانشجو را در ضریب 10/6 ضرب می​کند.

به طور مثال اگر دانشجو در امتحان درس مدیریت استراتژیک پیشرفته نمره 12 ورقه را کسب نماید، این نمره در عدد 10/6 ضرب شده و در نهایت نمره 20 در کارنامه وی لحاظ می​گردد. در صورت انتخاب درس به دو شیوه عادی و الکترونیکی، درس مورد نظر در چند جلسه (در روز و ساعت مشخص شده) برگزار می گردد.

در این دو شیوه نیز نمره ورقه پایان ترم دانشجو از 12 محاسبه شده و سیستم جامع گلستان دانشگاه پیام نور نمره ورقه دانشجو را در ضریب 10/6 ضرب می​کند. از طرفی در صورت ارسال مطالب خواسته شده برای استاد درس مربوطه به​صورت اینترنتی (حداکثر 8 نمره فعالیت کلاسی) نمره بالاتر را لحاظ خواهد کرد.

ج. امکان تعیین محل آزمون امتحانات پیام نور برای دانشجو در هر ترم وجود دارد. به ​طور مثال دانشجویی که در رشته مدیریت فناوری اطلاعات واحد قشم پذیرفته شده است می​تواند با ورود به سیستم جامع گلستان و تعیین محل آزمون خود، امتحان خود را در محل دانشگاهی شهر خود برگزار کند. (حتی اگر رشته مورد نظر را شهر خود نداشته باشد)

4- محل آزمون دانش ​پذیران براساس استان و شهرستان محل اقامت برای تعیین حوزه امتحانی (بند 28 تقاضانامه) در استان محل اقامت داوطلب می​باشد.

5- از سال 1393 به بعد در دانشگاه پیام نور کلیه رشته​ های تحصیلی به شیوه آموزشی پژوهشی و در برخی از رشته​ ها علاوه بر این شیوه، به​ صورت الکترونیکی نیز ارائه می ​شود. منظور از شیوه آموزشی پژوهشی، شیوه​ ای است که دانشجو برای دانش ​آموختگی، علاوه بر واحدهای درسی تعیین شده ملزم به گذراندن واحد پایان ​نامه تحصیلی می ​باشد (ارائه پایان ​نامه الزامی است) و برگزاری کلاس به سه حالت عادی، خودخوان و مجازی می ​باشد. اما در شیوه الکترونیکی، کلیه واحدهای درسی به شیوه مجازی برگزار می​ گردد.

6- باتوجه به بخشنامه 9249/3/د امکان تغییر از شیوه الکترونیکی به آموزشی پژوهشی برای دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور وجود دارد.

7- چنانچه داوطلب در یکی از کد رشته ​ها پذیرفته شود ولی در دانشگاه پیام نور ثبت ​نام ننماید، از آزمون نوبت بعدی دانشگاه پیام نور محروم نخواهد گردید و می تواند در سایر دوره​ ها شرکت نماید.

8- پس از ثبت نام در سایت سازمان سنجش حتماً شماره پرونده خود را تا زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فراگیر پیام نور و اعلام نتایج نزد خود نگهدارید.